Moda na unisex

Odzież, która nie jest przeznaczona dla konkretnej płci, to coraz częstszy widok, na jaki można trafić w sklepowych witrynach. Manekiny ubrane w taki sposób, że trudno zidentyfikować, czy dany zestaw przeznaczony jest dla kobiet czy dla mężczyzn. Czy wciąż chcemy tak wyraźnie podkreślić płeć, czy raczej staramy się zatrzeć różnice? Moda unisex wyszła na ulice, wdarła się nawet na salony. Kobieta w garniturze, mężczyzna w spodnium to coraz częstszy widok. Para w takich samych spodniach, koszulkach i trampkach nikogo już nie dziwi. Dziś ubieramy się tak samo, używamy tych samych perfum nosimy takie same gadżety. Kobiety noszą torby męskie na laptopa, a mężczyźni zakładają torebki na pasku.

Zacieranie granic

Dążenie do równouprawnienia, współdzielenie obowiązków, echa feminizmu czy inne przejawy uwalniania się od konwenansów widać także we współczesnych trendach. W modzie na unisex często pojawiają się nieprzeznaczone dla konkretnej płci akcesoria. Dobrym przykładem jest torba. Laptop, dokumenty czy inne ważne rzeczy mężczyzna zwykle nosił w męskiej aktówce lub raportówce, a kobieta w dużej damskiej shopperce lub dedykowanej do sprzętu elektronicznego damskiej torbie.Dziś ten podział praktycznie nie istnieje, co chętniej podchwytują kolejni producenci.

Te same gadżety dla mężczyzny i kobiety

Trend na akcesoria “bez płci” objął także zegarki. Te w stylu unisex zaprojektowano w taki sposób, by na męskiej ręce prezentowały się odpowiednio okazale, a jednocześnie nie dały wrażenia przytłoczenia na damskim nadgarstku. Podziału na męskie i damskie czapki też już w zasadzie nie widać – kaszkiety i bejsbolówki czy czapki zimowe dzianinowe przeznaczone są zarówno dla pań, jak i panów. Nawet buty sportowe praktycznie wcale nie różnią się  fasonem, a jedynie rozmiarem. Nie trzeba chyba wspominać o dość powszechnej już modzie na kosmetyczne unisexy – perfumy dla kobiet i mężczyzn oraz kremy, balsamy czy szampony. Panie noszą coraz chętniej torby męskie na laptopa, a panowie kolorowe case’y na notebooki. Moda przestaje nas dzielić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*